Dolmabahçe Sarayı Hakkında Bilgiler

14 Mart 2020 ile Bülent Kibrit

Dolmabahçe Sarayı, son zamanlarında sarayların mimarisini Batı mimari tarzında tasarlayan Osmanlı Devleti’nin İstanbul’da bıraktığı son yapılardan bir tanesi olarak varlığını sürdürmektedir. Dolmabahçe Sarayı’na yapacağınız küçük bir gezi sizlere Osmanlı Devleti’nin son zamanları ve modern Türkiye’nin kuruluşu hakkında birçok bilgi öğretecektir. Dolmabahçe Sarayı’na giriş yaptığınız ilk anda tarihte yolculuk yapıyormuşçasına bir hisse kapılacaksınızdır.

Dolmabahçe Sarayı Nerede?

Dolmabahçe Sarayı, İstanbul’un merkez ilçelerinden Beşiktaş’ta Vişnezade Mahallesi’nin denize sıfır noktasında yer almaktadır. İstanbul’un Avrupa Yakası tarafına yaptırılan Dolmabahçe Sarayı aynı zamanda Beşiktaş’tan geçen sahil yolunun da üzerinde bulunmaktadır.

Dolmabahçe Sarayı’na Nasıl Gidilir?

Dolmabahçe Sarayı’nı ziyaret etmek istediğinizde oraya gitmek için birçok farklı seçeneğiniz bulunmaktadır. Beşiktaş sahil yolundan geçen otobüs ve dolmuşlar sarayın çok yakınından geçmektedir. Ayrıca Kadıköy ve Üsküdar’dan kalkan Beşiktaş vapurları sayesinde de Dolmabahçe Sarayı’na gelebilirsiniz.

Ayrıca başka bir şehirden gelerek Dolmabahçe Sarayı’nı ziyaret etmek isterseniz öncelikle İstanbul’a olan uçuşlara ya da otobüs seferlerine bakabilirsiniz. Bu seferlere arama motorlarından uçak bileti veya otobüs bileti bul şeklinde arama yaparak ulaşabilirsiniz.

Dolmabahçe Sarayı Hakkında Kısa Bilgi

Dolmabahçe Sarayı, Osmanlı’nın 31.padişahı Sultan Abdülmecid’in emri üzerine yaptırılmıştır. Osmanlı’nın son zamanlarında yapılan saray devletin batıya ayak uydurması ve modernleşebilmesi için batı mimari özellikleri ile tasarlanmıştır. Saray, 7 Haziran 1856 tarihinde tamamlanmış ve kullanıma açılmıştır. Bu ihtişamlı sarayın yapımı tam olarak 13 yıl sürmüştür.

Dolmabahçe Sarayı, Garabet Amira Balyan ve oğlu Nikogos Balyan’ın mimar başlığında inşa edilmiştir. Batı mimari özellikleri temel alınarak yapılan saray; Abdülmecid, Abdülaziz, V. Murad, II. Abdülhamid, V. Mehmed Reşad ve VI. Mehmed’in saltanat döneminde devlet işlerinin yönetilmesi için kullanılmıştır. Mustafa Kemal Atatürk de hayatının son zamanlarını burada geçirmiş ve buradaki yatak odasında vefat etmiştir.

Günümüzde Saray Koleksiyonları Müzesi kullanılmakta olan muhteşem saray, tarihe ilgi duyanları İstanbul’a çekmektedir. Sarayda tarih seferlerin görmeyi isteyeceği birçok değerli eser bulunmaktadır.

Dolmabahçe Sarayı’nın Özellikleri

İç mekânı tamamen simetrik bir tarzda yapılan saray, mimari tarzı nedeniyle eski dönem Osmanlı eserlerinden kendini ayırmaktadır. Beşiktaş ilçesinde bulunan bu Osmanlı Sarayı’nın sahip olduğu en büyük özelliği ise Osmanlı’nın zenginliğini sonuna kadar yansıtmasıdır. Bu zenginliği sarayda kullanılan altın, gümüş, elmas ve pırlanta eşyalardan anlayabilirsiniz.

Her odasıyla Osmanlı devletinin muhteşemliğini yansıtan saray, devasa maliyetleri sebebiyle zamanında Osmanlı ekonomisine zararlar da vermiştir.

Dolmabahçe Sarayı’ndaki Tarihi Olaylar

  • Dolmabahçe Sarayı, Osmanlı’nın Batı anlayışını benimseme adına atmış olduğu en somut adımlardan biri olarak göze çarpmaktadır. Barok bir mimari tarzın ön planda olduğu saray, Osmanlı’nın modernleşme yoluna girdiğini simgelemektedir.
  • İlk Osmanlı Mebusan Meclisi bu sarayda toplanmıştır.
  • Saray 1906 yılında yaşanan deprem sırasında sarayın camları kırılmış avizeleri zarar görmüştür. Neyse ki saray binasında ciddi bir zarar yaşanmamıştır.
  • Dolmabahçe Sarayı için bazı kaynaklara göre 5 milyon altın harcanmıştır.
  • Osmanlı’da Kanuni Esasi anayasası ilk olarak burada hazırlanmıştır.
  • Sultan 2. Abdülhamid döneminde suikast tehlikesine karşı Yıldız Sarayı’na taşınmış ve saltanat boyunca Dolmabahçe sadece 2 kez kullanılmıştır.
  • Atatürk, 10 Kasım 1938’de Dolmabahçe Sarayı’ndaki odasına hayata veda etmiştir.