Gece Otobüs Yolculuğu Yapanlar İçin İpuçları

1 Haziran 2020 ile Bülent Kibrit

Gece yolculuklarında sizlerin çok daha rahat hissetmenizi sağlayacak ve seyahatten aldığınız keyfi arttıracak pek çok detaylar bulunmaktadır. Rahat otobüs seyahati için seyahat esnasında ihtiyaç duyduğunuz şeyleri çok daha kolay bir şekilde karşılamanız için sizlere birkaç öneri sunacağız. Ayrıca sunacağımız önerilere dikkat etmek sizi varacağınız yere geldiğinizde daha enerjik ve dinlenmiş hissettirecektir. Özellikle uzun süren seyahatlerde gündüz saatlerinden değil de gece saatlerinde seyahat etmek sizlere zamanda tasarrufu yaptıracaktır. Aynı zamanda gece otobüs ile seyahat etmek kendinize vakit ayırabilmeniz için çok büyük bir fırsattır.

Uyumak En İyisi

Gece seyahatlerinde uzun saatler boyunca uyuyabileceğinizi öngörerek içerisinde rahat edeceğiniz bir kıyafet seçimi yapmalısınız. Otobüsteki geniş ve rahat koltuğunuza iyice yerleşerek uyku pozisyonunu aldığınız zaman sizi rahatsız etmeyecek ve uyku sırasında sizin hareketlerinizi kısıtlamayacak ve sizi zaman geçtikçe sıkmayacak kıyafetler seçmeniz rahatlığınız açısından iyi olacaktır. Bu yüzden pijama takımı giyebilir ya da gün içinde daha rahat hareket etmenize olanak sağlayan alt ve üst kombin tercih edebilirsiniz. Ayrıca aklınızın bir köşesinde bulundurmanız gereken diğer bir önemli not ise üşüdüğünüzde sizi ısıtacak tarzda olan kıyafet alternatiflerini tercih etmeyi unutmamanız. Kapüşonlu ve uzun kollu polarların gibi vücudunuzu sıcak tutan kalın kumaşa sahip ceketlerde yardımcı olacaktır. Özellikle kış mevsiminde dikkat edilmesi gereken kalın kıyafet konusu gibi aynı zamanda ince kıyafet bulundurmak da önemli bir yer tutmaktadır. “Hava zaten soğuk, mutlaka üşürüm.” düşüncesiyle kalın kıyafetler giyinmek, sizi otobüste içinde bunaltabileceği için içinizde tişört gibi ince kıyafetleri de yanınızda bulundurmanız ve ihtiyaç duymanız halinde tişörtü giyerek seyahate devam etmeniz daha iyi olacaktır.

Seyahatte Kafanız Rahat Olsun

Asıl olarak pek fark edilmese de gece seyahatlerinde uyumayı zorlaştıran noktalardan biri de kafanızın doğru pozisyonda bulunmamasıdır. Uzmanların rahat bir uyku uyumak için en çok üzerinde durdukları noktalardan biri olan yastık, otobüste uyumak için de geçerlidir. Evinizde yer alan küçük yastıkların yanı sıra seyahat yastıkları da bu konuda sizlere yardımcı olacaktır. Otobüsün yoldayken yaptığı bazı hareketleri esnasında kaslar tarafından kontrol edilmeyen, uyku sırasında kafamız sağa sola savrula bilmektedir. Bu durum sıklıkla yaşanmakta ve başın sağa, sola ya da öne doğru düşerek uykudan uyanılmasına yol açmaktadır. Başınızın siz uykudayken yapacağı hareketleri kısıtlayacak fakat rahatınızı da bozmayacak bir yastık tercih etmeniz iyi olacaktır.

Saati Dizi, Film ve Müzik Süreleriyle Ölçenlere

Seyahat etmeden önce seyahat süresini “Ben burada şu filmi izlerim.” diye hesap yapan yolculardan biri iseniz, izlemek istediğiniz film ve dizileri önceden telefonunuza indirmeyi kesinlikle unutmamalısınız. Gece yolculuğu süresince otobüs içindeki ışıklar loş bir şekilde yandığı için kitap okumanız oldukça zor olacaktır. Bu yüzden kendinizi oyalamak ve keyfini çıkararak yolculuk yapmak için telefonunuza önceden indirdiğiniz dizi ve filmler, eğer uyumayı tercih etmeyecekseniz sizi otobüs seyahatiniz boyunca dışarıdaki karanlığı izlemekten kurtaracaktır.

Molalarda Gezinmeyi Unutmayın

Kış da olsa yaz da olsa gece seyahatlerinde yapılan molalar, vücudunuzun az da olsa hareket etmesi için oldukça önemlidir. Saatlerce koltukta hareketsiz kalan vücudunuz, gün sonunda kendini daha yorgun hissedecektir ve bu yorgunluk hissi kısa bir süre için kronik hale gelebilmektedir. Mola verildiğinde otobüsten inip biraz yürüyerek vücudunuzu çalıştırmak, kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlayacaktır.