Kış Aylarında Gezilecek Yerler

22 Ocak 2020 ile Bülent Kibrit

Kış aylarında kalabalıktan, gürültüden, stresten kaçabilmek diğer aylara kıyasla daha kolay olmaktadır. Bu yüzden gezginler için bu dönemde yapılan seyahatler hayli kıymetlidir.

Ayrıca bu dönemde tatile çıkmak parasal açıdan da faydalıdır. Kış aylarındaki ucuz tatil fikri birçok gezgin için oldukça çekici gelmektedir. Kış ayları tatil önerilerimizi inceleyerek çok güzel bir kış tatili yaşamaya hazır mısınız?

Sinop

Boztepe Burnu üzerine kurulmuş olan Sinop şehri, Orta Karadeniz’de yer almaktadır. Tarihi ve doğal güzelliklerin harmanlandığı, eski ile yeninin bir arada bulunduğu şehir, Karadeniz’in bölgesinin en kuzey noktasında yer almaktadır.

Karadeniz Bölgesi’nin en uç noktasında yer aldığından dolayı doğal bir liman olma özelliğine sahip olan Sinop, eski çağlarda da birçok büyük devlete ev sahipliği yapmıştır. M.Ö’ki dönemlerde bölgenin en önemli limanlarından biri olan Sinop, günümüze kadar limanlarının varlığını sürdürmüş ve deniz ticaretinde önemli bir rol oynamıştır. Buraya gelen misafirlerin Sinop Kalesi’ni, İnceburun Feneri’ni ve Hamsilos Koyu’nu görmelerini tavsiye ederiz.

Viyana

Avusturya‘nın baş şehri Viyana, barok mimari tarzı, estetik yapısı ve düzenli caddeleri ile ışık saçan bir şehirdir. Zaman içerisinde Avrupa’nın ve Dünya’nın en önemli kültür ve sanat merkezlerinden biri olan haline gelmiştir. Viyana günümüzde de kültür ve sanata yön veren şehirlerden biri konumundadır.

Avrupa’nın gözde turizm mekânlarından biri olan Viyana’ya gelindiğinde eğlence parkı Prater’i, şehrin merkezinde yer alan St. Stephen Katedrali’ni, dünyanın en büyük kültür ve tarihi alanlarından biri olan Müzeler Bölgesi’ni ve dünyanın en iyi tavuk şnitzelini bulabileceğiniz Figlmüller’i ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Mardin

Mardin her köşesi tarih kokan ülkemizin önemli bir şehridir. Pek çok kültürden insanın bir arada yaşadığı Mardin’de, kendine has yapıları ve dillere destan tatları ile ülkemizin en ilham verici yerlerinden biridir.

Aynı zamanda Mezopotamya’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Mardin, sahip olduğu köklü tarihi ile geçmişten göz alıcı izler taşımaktadır. Sümerler, Akadlar gibi eski uygarlıklara ev sahipliği yapmış bu harika durak, kış mevsiminde başka bir güzel olmaktadır. 

Helsinki

Baltık Denizi kıyısında bulunan Helsinki, Finlandiya’nın başkenti ve en önemli kültür merkezidir. Mimari yapısından dolayı “Kuzey’in Beyaz Kenti” olarak bilinen Helsinki, koyları ve doğal alanları ile doğadaki her rengi buluşturan eşsiz yerlerden birisidir.

Adalardan oluşan bir şehir olan Helsinki’nin tarihi de 16. yüzyıla kadar dayanmaktadır. İskandinavya’nın önemli yerlerinden biri olan şehir; modern yapısı, huzurlu dokusu ve büyüleyici doğası ile kış aylarında görülmeye değer yerlerden biridir.

Kars              

Doğu Anadolu bölgesinin Kafkasya’ya açılan kapısı olarak bilinen Kars, birçok eski medeniyetten izler taşımaktadır. Köklü bir geçmişe sahip olan Kars, kültürel dokusuyla tarihi bir gezi planlayanların hayli ilgisini çeken bir güzergâhtır. Son zamanlarda hayli popüler olan Kars, tarihi eserleri ve doğal güzellikleri ile de dikkat çekmeye devam etmektedir.

Özellikle Sarıkamış Kayak Merkezi ile adından sıkça söz ettiren ve ülkemizin en güzel kayak merkezlerinden birine sahip olan bölge, kış sporları ile ilgili olanların uğrak yerlerinden biridir. Sarıçam ormanları ve eşine az rastlanan kristal karları ile Kış aylarında gidilebilecek yerler arasında Kars şehrini de tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Oslo

Norveç‘in başkenti Oslo, ülkenin güneybatı köşesinde, denizle iç içe bir yerde bulunmaktadır. Bir liman kenti olan Oslo’nun tarihi 11.yüzyıldan başlamaktadır. Yaşam standartlarının hayli yüksek olduğu bu şehir, aynı zamanda fiyordları ile Dünya genelinde ün yapmıştır.

İskandinavya’nın en ilgi çekici seyahat duraklarından biri olan şehre varıldığında Akershus Kalesi, Oslo Katedrali, Ulusal Müze, Kraliyet Sarayı ve Viking Gemi Müzesi gibi önemli tarihi ve kültürel durakları mutlaka görmelisiniz.