Seyahatleri Nasıl Daha Güvenli Yaparız?

2 Aralık 2019 ile Bülent Kibrit

Yaz mevsiminin yaklaştığı şu dönemde araçlarla hayata geçirilen hafta sonu kaçamaklarının ve kent içerisindeki gezilerin sayısında artış yaşanmaktadır. Bu kısa seyahatlerde ya da gezilerde gerçekleşebilecek sıkıntıların önüne geçmek için muhtelif önlemlerin alınması gerekmektedir.

Gideceğiniz Yeri Araştırmalısınız

Seyahatinize çıkmadan ilkin gideceğiniz yer ile ilgili kesinlikle küçük çaplı bir inceleme yapmanız iyi olacaktır. Bu inceleme yardımıyla gezmek istediğiniz yerin sizin için müsait olup olmadığına daha rahat karar verebilir hale gelirsiniz. Ayrıca gezmek istediğiniz yerin yemek kültürünü ve gezilecek yerlerini de gittiğiniz yerde güçlük çekmemeniz için gitmeden araştırmalısınız. Seyahate çıkmadan bu biçimde inceleme yaparak son derece planlı olabilir ve sıkıntı çıkmasının önüne geçebilirsiniz.

Navigasyon

Seyahat etmeyi dilediğiniz bölgede kaybolmamak ve en iyi biçimde keşfetmek için yanınızda kesinlikle bir navigasyon sistemi bulunması iyi olacaktır. Yanınızda navigasyon sisteminin olması gideceğiniz yerde sizin bir yerden bir yere gitmenize destek olacağı gibi zamandan da tasarruf etmenizi de sağlayacaktır. Son yıllarda artık mobil telefonlarda bulunan navigasyon sistemleri de çok geliştiği için telefonlarınızı da navigasyon olarak kullanabilirsiniz. Bu aletler yardımıyla gittiğiniz bölgede kaybolma korkusu olmadan gönül rahatlığıyla gezebilir hale gelebilir ve seyahatinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Güvenlik Tedbirleri

Seyahate çıkmadan ilk iş olarak ve gezi esnasında lüzumlu bütün emniyet önlemlerini kesinlikle almalısınız. Olabilecek bütün negatif durumlara karşın kan grubunuzu ve acil bir durumda ulaşılacak insanların telefon numaralarını kesinlikle bir yere not etmeli ve yanınızda taşımalısınız. Ayrıca gittiğiniz yerde parasız kalmamanız için acil durumda kullanmak suretiyle ayrı bir para yanınızda bulundurmalısınız. Bu sayede acil durumlarda seyahatinizi bitirip evinize dönebilecek maddi bir kaynağınız olmuş olacaktır.

Arabanın Bakımları Tam Olmalı

Eğer otomobil ile gezi planladıysanız kış lastiklerinizi kesinlikle yazlıklarla değiştirmelisiniz. Ayrıca yola çıkmadan ilkin aracınızın akü, klima, yağ seviyesi, frenler gibi benzer rutin kontrollerin yanında size yolda sıkıntı çıkarabilecek öteki kısımlarında kesinlikle bakımlarını yaptırmalısınız. Bu sayede yolculuğunuz esnasında aracınızın sıkıntı çıkarmasının önüne geçmiş olur ve seyahatinizin yarıda kesilmemesini elde etmiş olursunuz.

Hırsızlıklara Dikkat

Özellikle yerli ve yabancı turistlerin yoğun bir biçimde bulunmakta olduğu yerlerde hırsızlık vakaları daha çok yaşanabilmektedir. Eğer böyle bir bölgeye gitmeyi tercih ettiyseniz hırsızlık vakalarına karşı normalden birazcık daha dikkatli olmanızda yarar vardır. Gitmeyi istediğiniz yeri birazcık araştırarak hırsızlık olaylarının hangi çoğunlukla yaşandığını ve nerelerde yaşandığını öğrenebilir ve tedbirlerinizi alabilirsiniz.

Sürprizlerle karşılaşılmamalı

Uzun süreli bir seyahate gidiyorsanız seyahate çıkmadan ilkin, döndüğünüzde size fena sürprizler meydana getirebilecek durumlara karşı önleminizi almalısınız. Eğer imkânınız var ise bir tedbir listesi hazırlamanız iyi olacaktır. Seyahatinize çıkmadan önce evcil hayvanlarınızı, ısıtma sisteminizi, su baskınına karşı evinizdeki muslukları ve yangın riskine karşı sigortalarınızı kesinlikle test etmelisiniz. Ayrıca buzdolabınızda uzun vakit durduğunda koku meydana getirebilecek herhangi bir yemek bırakmamaya da dikkat göstermenizi öneririz.

Sigortası Yapılmalı

Özellikle yurt dışı gezisi yapmayı planlıyorsanız ülkenizdeki yaptırmış olduğunuz sigortalar orada geçersiz olacağı için sigorta yaptırmanız iyi olacaktır. Özellikle seyahatinizi güvenle geçirmeniz için gezi sigortası yaptırmanızı öneririz. Tatil ya da iş için yapmış olduğunuz yurtdışı seyahatlerde yararlanabileceğiniz sigortaların büyük çoğunluğu yurtdışındaki muhtemel bir hastanedeki tedavi masraflarınızı poliçe kapsamında tutarak sizi mağdur etmemektedir.