Türkiye Ve Dünya’dan Gezilecek Yerler

2 Temmuz 2020 ile Bülent Kibrit

Fas, Marakeş

Marakeş berberi dilinde “Tanrılar Ülkesi olarak bilinmektedir” ayrıca şehir halk arasında da sahip olduğu renkten dolayı “Kızıl Şehir” olarak bilinmektedir. Marakeş Fas’ın başkenti olmasından dolayı İslami tarzdaki mimarinin en muhteşem eserlerini barındırmaktadır. Kentin turistik olarak en fazla dikkat çeken yerleri Medina (Eski Şehir) bölgesinde toplanmıştır. Bu bölgede bulunan Jemaa el-Fnaa Meydanı’nı kendinize merkez edinerek bir rota oluşturabilirsiniz. Meydanın hemen yanında yer alan Kutubiye Camii’ni ziyaret ettikten sonra Halı Pazarı, Terlik Çarşısı, Mellah, Baharat Pazarı öncelikli olmak üzere Marekeş’te bulunan Dünyaca bilinen pazarlarından alışveriş yapabilirsiniz. Sahabe Mezarları, Bahia Sarayı ve Marakeş Müzesi’ni gezerek kent hakkında daha fazla bilgi edindikten sonra Menara Bahçeleri’nin büyüleyici manzarasında serinleyebilirsiniz.

Zeugma Mozaik Antik Kenti, Gaziantep

Zeugma kentini milattan önce 300 yılında Büyük İskender kurmuştur. Roma İmparatorluğunun Komutanı Pompeius milattan önce 64 yılında kendisine yaptığı yardımlardan dolayı Zeugma Kentini I. Antiochos’a vermiştir. Kommagene ülkesinin 4 büyük şehri arasında olan şehir, milattan önce 31 yılında tamamen Roma İmparatorluğu’na geçmiştir. Kent bu tarihten sonra köprü anlamına gelen Zeugma ismini almıştır.

Roma İmparatorluğu döneminde çok büyük zenginlik ve ihtişamlı bir yaşantısı olan Zeugma, milattan sonra 256 yılında Sasani Kralı tarafından alınan şehir yakılıp yıkılmıştır. Ayrıca şehir daha sonra yaşanan depremlerde de çok büyük hasar almıştır. Şehrin sahip olduğu mozaikler, Mark Heykeli ve kilden yapılmış mühür koleksiyonu günümüzde Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir. Bu mozaiklerin içinde en ünlü ve bilineni Çingene Kızı’dır

Cennet Cehennem Çökükleri, Mersin  

Cennet Cehennem Çöküğü, Mersin’in Silifke ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Derinlikleri 70 ve 128 metre olan bu çökükler mağara tavanlarının çökmesiyle oluşmuştur. Cehennem mağarasına inmek, cennet mağarasına inmekten bir hayli zordur. Dağcılık eğitimi ve ekipmanları olmadan cehennem mağarasına inilmesi mümkün değildir. Bu özelliğinden dolayı ismi cehennem mağarası koyulmuştur. Mağaraların olduğu bölgeye giriş ücretli olsa da Müze Kart sahipleri ücretsiz olarak bu bölgeye girebilmektedir.

İztuzu Plajı, Muğla

Türkiye’nin caretta caretta kaplumbağalarıyla ünlenmiş diğer bir doğal plajı da Dalyan’daki İztuzu Plajı’dır. Son derece hassas olarak korunan bu alanlara kaplumbağaların yumurtlama dönemlerinde belirli saatler arasında girmenize izin verilmeyebilir. Altın rengi kumlardan oluşan bu doğal plaj gözden ırak oluşu, mis gibi çam ormanları manzarasına sahiplik yapması ve mükemmel deniziyle dünyanın en iyi plajları listesinde mutlaka bulunmaktadır.

Azerbaycan Halı Müzesi, Bakü

Azerbaycan’ın dünya çapında ün kazandığı sebep olan konulardan bir tanesi de halıcılık ve dokumacılıktır. Ülke halıları dünyanın her yerinden bilinmektedir. Şehrin merkezine çok yakın olan halı müzesi Bakü’nün en önemli müzelerinden biridir.

Azerbaycan’ın ünlü halıcısı Letif Kerimov’un liderliğinde inşasına başlanan müze, 1967 yılında açılmıştır. Letif Kerimov Halı Müzesi dünyanın en büyük ve en ilk halı müzesi olma özelliğini taşıyor. Müze binasının çatısı da rulo yapılmış halı biçimdedir.

Müzede 5000’in üzerinde halı bulunmaktadır. Ayrıca müzede çeşitli tarihi dönemlerden kalma halılarda bulunmaktadır. 14.yy dan kalma halıların dahi bulunduğu müze ziyaretçilerine oldukça değerli bir koleksiyon sunmaktadır. Her halının kendine özgü bir dokuma yöntemine sahip olması ve özel desenlere sahip olması müzedeki halıları eşsiz kılmaktadır.

Pazartesi günleri kapalı olan müze haftanın diğer günleri ziyaret edilebilmektedir. Hafta içi 10.00-18.00, hafta sonu 10.00-20.00 saatleri arasında açık olan müzenin giriş ücretleri oldukça makul seviyededir.